Pekinez Köpek Irkı ve Özellikleri

Pekinez Köpeklerin Beslenmesinde Kritik Noktalar Nelerdir ?2019-07-20T21:07:54+00:00

Pekinez köpeklerin beslenmesi noktasında bilinmesi gereken; çabuk kilo almaya müsait olmaları dolayısıyla diğer köpek ırklarına kıyasla kilo durumlarının yakından takip edilmesi gerektiğidir. Bu durum dışında köpek ırklarında beslenmeye konu olan; mama ve su kaplarının düzenli aralıklarla temizlenmesi, mama geçişlerinin belirli bir sistematikte yapılması, öğün saatlerinin standartlara oturtulması ve beslenme sonrasında spor yapılarak kilo dengesinin korunması noktalarının Pekinez köpek ırk için de geçerli olduğunu ifade etmek gerekir.

Pekinez Köpeklerinin Bakımında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir ?2019-07-20T21:10:35+00:00

Köpekseverlerin genel tecrübeleri Pekinez köpek ırkının zaman zaman agresif davranışlar sergilemesi dolayısıyla eğitim sürecini tam anlamıyla tamamlamadığı takdirde çocuklu aileler için uygun olmayacağı yönünde birleşmiştir. Dolayısıyla Pekinez köpek bakan köpekseverlerin eğitim sürecinde hassas davranması  ve bu süreci yakından takip etmesi oldukça önemli bir nokta.

Pekinez Köpek Irkı Hangi Özelliği İle Ön Plana Çıkar ?2019-07-20T20:56:13+00:00

Pekinez köpek ırkının en temel özelliği; inatçılıkları olsa da sahipleri ile vakit geçirme konusunda çok hassaslardır ve egzersize yani harekete duyduğu ihtiyaçları ile ön plana çıkarlar. Bu açıdan bakıldığında Pekinez köpekler için; egzersiz ve bol miktarda hareket yapabilecek bir köpek ırkı arayanlar için ideal ırklarından biri olduğunu söylemek mümkündür.

İnatçı özellikleri ile dikkat çeken ve bu özellikleri nedeniyle eğitim sürecinde diğer ırklara kıyasla daha hassas davranılması gereken Pekinez köpek ırkı, en popüler ve çok beslenen köpek ırkları içerisinde yer alan, küçük bir köpek ırkı olarak tarif edilebilir.

Pekinez köpek ırkları görünüşleri ile dikkat çeken bir ırktır.

Pekinez Köpek Özellikleri

Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi Pekingese köpek ırkının en net özelliği; inatçı olmasıdır ve bu durum zaman zaman aile ortamında beslenen köpeklerde problemlere yol açabilir. Tabii bu durumu sistematik ve disiplinli bir eğitim programıyla minimize etmek mümkündür. Dolayısıyla Pekingese köpeklerinin inatçılığı ya da dönem dönem agresif davranışlar sergilemesi nedeniyle ortaya çıkan sorunları olağanın dışında büyütmemek ve gerekli önlemleri aldıktan sonra köpeğin beslenmesi ya da sosyal yaşam içerisinde daha aktif rol alması gibi alanlara yönelmek gerekir.

Beslenme noktasında bakıldığında; köpek ırkları için genel geçer olan temel kuralların Pekingese köpek ırkı için de geçerli olduğunu fakat diğer ırklardan farklı olarak çabuk kilo almaya müsait olmaları dolayısıyla beslenme programlarının daha sıkı takip edilmesi gerekliliği oluştuğunun altını çizmek gerekir.

Çabuk kilo alabilir olmaları dolayısıyla Pekinez köpek ırklarının beslenmesine özen gösterilmesi gerekir.

Fiziksel özellikler noktasında daha önce de belirtildiği gibi küçük köpek ırkları sınıfına dahil edilen bu ırkın erkek ve dişileri hemen hemen aynı boy ve kiloda olup, boy ve kiloları sırasıyla 15 – 25 cm. ve  3 – 6 kg. aralıklarında değişmektedir. Küçük köpek ırkları her ne kadar daha hareketli olarak algılansa da, küçük köpek ırklarından biri olan Jack Russell Terrier köpek ırkına kıyasla Pekingese köpeklerinin hareket istekleri ve buna bağlı olarak enerji ihtiyaçları çok daha düşüktür.

Sahipleri ile vakit geçirmek konusunda oldukça hassas bir yapıya sahip olan Pekingese köpeklerinin en temel ihtiyacının; sahibiyle düzenli olarak oyun oynaması ya da yürüyüş yapması olduğunu kesin olarak söylemek mümkündür. Bu nedenle; köpeğin eğitim sürecinde sahibinin aktif olarak rol alması gerek hemcinsleri gerekse de insanlarla iyi anlaşabilmesi adına Çin Pekinesi köpeklere hayli yardımcı olur. Sahibi ile düzenli vakit geçiren bir Çin Pekinezi için ekstra egzersiz ya da spor faaliyetlerinden çoğu zaman bahsetmeye gerek yoktur. Pekinez köpek özellikleri dolayısıyla apartmanda beslenmeye en uygun köpeklerden biri olarak görülür.

Pekinez köpeklerin tüylerinin sık sık fırçalanması gerekir.

Köpek ırkları özelinde kısaca değinilmesi gereken bir nokta da hiç şüphesiz özellikle aile ortamında beslenen köpeklerde çocuklar  ve hemcinsler ile anlaşma düzeyidir. Bu açıdan Çin Pekinezleri tümüyle tatmin edici bir performans sergilememekle birlikte, özel bir eğitime tabi tutuldukları takdirde çocuklar ile iyi anlaşabilir hale gelirler. Dolayısıyla bu açıdan bakıldığında da köpeklerde eğitimin ne denli önemli olduğunu net bir şekilde görmek mümkün olacaktır.

Yıkanmayı çok sevmemesine karşın oldukça tüy döken Pekinez köpekler için düzenli bir tüy fırçalama programı yapılmalı, dikkat çeken fiziksel görünümlerinin sönmemesi adına bu programın takibinde sistematik davranılması gerekir. Çin İmparatoriçesi Dowager Cixi‘nin Roosevelt’in kızı Alice’e Manchu adından bir köpek hediye etmesi ile Amerika’ya, daha öncesinde 1860 yılında ise 5 Pekingese köpeği’nin İngiltere Kraliçesi Victorya’ya hediye gönderilmesi ile Avrupa’ya ulaşan Pekinez köpek ırkı, tarihi, özellikleri ve davranışları ile asil köpek ırkları arasında vazgeçilmez bir yere sahiptir.

By |2019-07-20T20:52:21+00:00Haziran 26th, 2019|Köpek Irkları ve Özellikleri|0 Comments

Leave A Comment