Kökenleri Kanada’ya dayanan ve beslenme, bakım, eğitim süreçlerinde birtakım hassasiyetler göz önünde bulundurularak beslendiği takdirde 12 yıla kadar yaşayabilse de ortalama yaşam süresi 10-12 yıl arasında değişen Labrador Retriever köpek ırkı, birçok köpek ırkının ortaya çıkışıyla benzerlik gösterecek şekilde avcı olarak eğitilen ve 19. yy’da İngiltere’de boy göstermeye başlayarak balıkçı teknelerinde dahi kullanılan bir köpek ırkıdır.

Labrador Retriever köpek ırkları ile ilgili çok daha fazlasını PitaPet'de bulabilirsiniz.

Labrador Retriever Özellikleri

En zeki köpek ırklarından biri olan ve sadakatinden asla ödün vermeyen Labrador Retriever köpeklerinin öne çıkan bir özelliği de perdeli ayaklarının ona kazandırdığı yüzme yeteneğidir. Labrador Retriever köpeklerinin sadakat ve zeka derecelerini en net ortaya koyan örnek; düzenli olarak çeşitli platformlarda gerçekleştirilen itaat yarışmalarında aldığı derecelerdir. Duygusal bir yapıya sahip olması ve sahibi ile vakit geçirmek istemesi Labrador Retriever köpeklerini özellikle çocuklu aileler için uygun bir hale getirse de, oldukça hareketli yapıları ile zaman zaman apartman ortamında birtakım problemlere neden olabileceklerini unutmamak gerekir.

Labrador Retriever köpek ırkının apartman yaşamına sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi adına en önemli nokta; gerekli fiziksel aktivite ve egzersizlerden mahrum bırakılmamasıdır. Bu durumun bir benzerini Jack Russell Terrier köpeklerinde de görmek mümkündür ve problem halinden çıkması adına dostumuzun egzersizlerini belirli bir plan çerçevesinde uygulamak, onunla mümkün olabildiğince vakit geçirmek gerekir.

Labrador Retriever oldukça hareketli bir yapıya sahiptir.

Saldırgan bir yapıya sahip olmamalarından dolayı bekçi ya da koruma köpeği görevine % 100 uygun olmasalar da kapsamlı bir eğitim programından sonra maksimum verim alınabilecek bir dost haline gelen Labrador Retriever köpeklerinin belirgin ölçüde kuvvetli bir boynu vardır ve fiziği ile de dikkat çeker. Dolayısıyla yavruluk dönemlerinde verilecek eğitim programı ile Labrador Retriever köpeklerini tasmadan kurtarmak mümkündür. Tabii burada köpeğin hangi amaçla kullanılacağı da eğitim programlarının şekillenmesinde büyük önem sahibidir. Yalnızca ev ortamında aile köpeği olarak beslenecek bir Labrador Retriever için bekçi ya da koruma köpeği olacak şekilde bir eğitim vermek gereksiz ve yersizdir. Bu açıdan bakıldığında; dostumuzu ne amaçla beslediğimizin ilk etapta belirlenmesi ve daha sonrasında eğitim süreçlerine başlanması gerektiği net olarak görülür.

Labrador Retriever köpekleri kilo almaya müsait olduklarından dolayı beslenme noktasında çok hassas davranmak gerekir ve bu noktada yapılacak yanlışların fiziksel gelişim, kas ve tüy yapısı üzerinde doğrudan etki saghibi olabileceğini unutmamak gerekir. Dolayısıyla beslenme noktasında belirleyici olan; enerji gereksinimidir.

Labrador Retriever ile Golden Retriever'ların çeşitli farklılıkları vardır.

Köpeklerde enerji gereksinimi etkileyen temel faktörler;

  • Yaş
  • Canlı Ağırlık
  • Gebelik ve Süt Verme Durumu
  • Cinsiyet
  • Fiziksel Aktivite Durumu

olarak ifade edilebilir.

Bu aşamada protein ihtiyacı ve vücüt ağırlığı ile ilgili kısa bir örnek vermek gerekir. Vücut ağırlığı 2 kg. olan dostlarımızın günlük protein ihtiyacı 7.2 – 8.4 gr. aralığında değişirken, 10 kg.’da bu aralık 24 – 28 gr. oluyor, 40 kg.’da ise 68 – 80 gr. olarak değişiyor. Elbette bu durum tüm besin grupları için geçerli ve bir önceki paragrafta sıralanan faktörleri tümü dikkate alınarak dostumuza uygun bir beslenme programının hazırlanması, benimsenmesi gereken bir bakış açısı.

Uygulanan  beslenme programının doğruluğunun tespit edilemesi adına dostumuzun kilosunun düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve kaburgalardaki yağlanma miktarının da el ile kontrol sonucunda saptanması gerekir. Özellikle bekçi, koruma ya da narkotik köpeği olarak kullanlması planlanan Labrador Retrieverlar için kilo ve yağlanma hareket kabiliyetlerini etkileyeceğinden dolayı çok hassas ve üzerinde durulması gereken bir noktadır. Bu açıdan bakıldığında Labradorların Pekinez köpekleri ile benzerlik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Labrador Retriever köpekler balıkçılıkta da kullanılmıştır.

Beslenmeyle ilgili değinilmesi gereken bir nokta da; köpeklerin özellikle hoşuna giden yiyecekleri sıklıkla tüketme eğilmidir. Bu yiyeceklerin yağlanmaya neden olarak dostumuzun sağlığı üzerinde olumsuz bir etki yapacağı unutulmamalıdır. Dostumuzun hoşuna giden yiyecekleri tespit ettikten sonra bu yiyecekleri eğitim ve itaat sürecinde kullanmak mümkün olduğunda dolayı beslenme noktasında kısa bir gözlem yapılması gerekir. Tam bu noktada; dostumuzun hareket temposuna göre mama gramajını arttırmak yersiz ve yetersiz olduğunun altını çizmek gerekir.

Labrador Retriever Köpekleri

Labrador Retriever köpeklerinin özellikleri ile ilgili detay bilgiler verdikten sonra kısaca tüy bakımlarından ve beslenmelerinden bahsetmek gerekir. Burada özellikle tüy bakımlarına dikkat çekilmesinin nedeni; Labrador Retrieverların kısa tüylü köpekler kategorisinde değerlendirilmesi dolayısıyla tüy bakımının sıklıkla aksatılmasıdır. Köpeklerde tüylerin düzenli olarak fırçalanması kopan tüylerin uzaklaştırılmasına ve toz, kir gibi dostumuzun cildi için zararlı bileşenlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Labrador Retriever köpek ırkı ve köpeklerin dünyasına dair çok daha fazlası PitaPet'de.

Tüy bakımında özellikle tüy değişim dönemleri olan ilkbahar ve sonbaharda hassas davranmak gerekir. Tüy bakımının bir önemi de; kopan tüylerin dostumuzu rahatsız etmesi ve kaşıntıya neden olmasıdır. Bu kaşıntı zaman zaman köpeklerde birçok hastalığa yer açabilir ve bu hastalıklardan en önemlilerinden biri kulak enfeksiyonudur.

Labrador Retriever’ların tüyleri kısa olduğundan dolayı kısa ve yumuşak kıllı bir fırça tarama için yeterli olacaktır. Taramaya baş bölgesinden başlanarak kuyruğa doğru gidilmesi, daha sonrasında ise karın kısımlarına geçilmesi gerekir. Deriden çıkan toz ve pisliklerin temizlenmesi adına da ıslak bir bez yardımıyla tüyün çıkış yönünde temizleme işlemi uygulanabilir. Bu kolay bakım hem dostumuz hem de çevresindeki insanların sağlığı için gerekli ve faydalı bir şeydir.

Golden Retriever ile Labrador Retriever arasındaki temel farklar;

  • Labrador Retriever Goldenlara kıyasla daha az tüylüdür.
  • Labradorların koruma içgüdüsü bir adım önde olsa da agresiflik göstermemeleri dolayısıyla bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi % 100 olarak koruma ya da bekçi köpeği olmaya uygundur değildir.
  • Labradortlar Golden Retriever köpeklerine kıyasla daha hareketli, bağımsızlığına düşkün ve dominanttır.

şeklinde listelenebilir.

Labrador Retriever özellikleri noktasında tüm detaylar PitaPet'de.

Labrador Retriever Köpeklerinizi PitaPet’e Emanet Edin!

PitaPet Nakil bünyesinde sunduğumuz temel hizmet alanlarından olan pet nakil hizmeti ile Labrador Retriever dostlarımızı istediğiniz noktaya tümüyle  güvenli ve konforlu bir şekilde taşıyor, profesyonel araçlarımız, alanında uzman personelimiz ve sektörel geçmişimiz ile dostlarınızın emin ellerde olduğunu hissettiriyoruz.