Evcil hayvan dendiğinde hiç şüphesiz aklan gelen hayvanların başında kediler gelir ve insan yaşamını renklendiren kediler oldukça hassas hayvanlar olması dolayısıyla beslenmelerine ve bakımlarına hayli özen gösterilmesi gerekir. Pet nakil hizmeti kapsamında en sık karşılaştığımız canlı türü olan kedilerin beslenme yapısıyla ilgili temel noktalara değindikten sonra ‘ Kediler kaç öğün yemek yer ?’, ‘ Kedi mama kabı nasıl olmalı ?’ ve ‘ Kedilerde mama seçimi ‘ gibi kritik noktalara değinecek ve yaşantımızı paylaştığımız dostlarımızın yaşam kalitesini arttırmak adına elimizden geleni yapacağız.

Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Kedilerde beslenme kapsamında üzerinde durmamız gereken ilk nokta; beslenme sürecindeki dengesizliklerin dostumuzun vücudunda fonksiyonel birçok rahatsızlığa meydan verebileceği ve hayati risk dahi içeren hastalıklara zemin hazırlayabileceğidir. Burada dengesizlik kavramını önemlidir çünkü; besin gruplarının yalnızca azlığı değil fazlalılığı da problem yaratacaktır.

Evcil olarak değil de doğada yani doğal ortamında yaşayan kediler, yemine ya da avına, günün herhangi bir saatinde, herhangi bir miktarda ulaşabilmesi dolayısıyla kedilerin beslenmesinde bu noktayı dikkate almak gerekir. Dolayısıyla ‘ Kediler kaç öğün yemek yer ?’ sorusuna yanıt verirken, kedilerin evcilleştirmeden önceki doğal yapılarına göz atmak faydalı olacaktır.

Kedilerde beslenme nasıl olmalı ?’ sorusuna verilen yanıtta;

  • Besin maddesinin içeriği ve kaynağı.
  • Kedinin fizyolojik ve dönemsel özellikleri.
  • Besin ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi.

kavramları kritik önem taşır.

Kedilerde yem tüketim gereksinimlerinin belirlenmesini sağlayan sistemin yapısal olarak oldukça kompleks olması dolayısıyla günlük yem takviyelerinin iyi belirlenmesi ve sürekli takip altında tutulması gerekir. Mide, bağırsaklar ve sinirsel ya da hormonal uyartılar, bu kompleks sistemin temel bileşenleridir. Bu açıdan bakıldığında, insanlarda olduğu gibi kedilerde de açlık, tokluk durumunun anlık olarak değişkenlik gösterebileceğini söylemek mümkündür.

Kediler ne ile beslenir ?’ sorusunun yanıtına geçmeden önce, beslenme sürecinin tam bir disiplin içerisinde yürütülmesi gerektiğinin ve mama kabı ya da suluk tercihlerinin önemi üzerinde durulması gerekir.

Kediler beslenme ve bakım hakkında merak edilenler için; PitaPet Nakil.

Kedilerde mama kabı seçimiyle ilgili gündeme gelen türler; çelik, cam, plastik ve seramiktir. Kedilerde mama kabı seçimi noktasında besleyicilerin tercihlerinin ufak tefek değişkenlikler gösterse de temel olarak çelik tercihinde birleştiği görülür. Bunun nedeni ise; çeliğin herhangi bir şekilde bakteri oluşumuna izin vermemesi ve kedilerin yemlenmesi esnasında ortaya çıkması muhtemel fiziksel zararları minimuma indirmesidir. Özellikle sıcak havalarda mama kabında bakteri oluşumu ihtimali oldukça artacak, bu durumda da mama kabı tercihi önemli bir rol oynayacaktır.

Mama kabının yapıldığı maddeye ek olarak genişliği ve derinliği de önem sahibi bir faktördür. Özellikle kediler; beslenme esnasında bıyıklarının mama kabı ya da suluğa değmesini kesinlikle istemez ve bu durumdan çok rahatsız olur. O nedenle kedinin mensup olduğu ırkın temel getirilerinden olan fiziksel büyüklük kavramını dikkate alarak bir tercih yapmak daha doğru olacaktır.

Kedilerde mama kabı nasıl olmalı ?’ sorusunun çerçevesi ile ilgili değinilmesi gereken son kısım ise temizliktir. Mama kabı mümkün ölçüde günaşırı, su kabı ise kirlenmeye bağlı olarak haftada en az iki kez temizlenmelidir. Temizlik esnasında kullanılan madde de kedinin beslenme sürecine etki eder. Kediler hayli hassas bir tat alma duygusuna sahip olması dolayısıyla mama kabı üzerinde kalacak olan temizlik maddesi, kedinin mamayı yememesine neden olabilir. Dolayısıyla temizlik esnasında güçlü temizleyici madde kullanımından uzak durulmalı ve bol su ile tümüyle arındırmaya dikkat edilmelidir.

Dolayısıyla ‘ Kedilerde beslenme nasıl olmalı ?’ sorusuna verdiğimiz yanıta ve bu yanıtların alt dallarına bakarsak, kedilerin besin sisteminin oldukça hassas olduğunu ve doğru beslenme için kritik  birkaç faktöre yakından dikkat etmemiz gerektiğini kolaylıkla görebiliriz.

Kedi Ne ile Beslenir ?

Kedilerde beslenme  kapsamında genel konulara değindikten sonra mamanın yapısından ve kedilerin mama dışında doğal yollarla hangi besin maddelerinden faydalanabileceğinden bahsetmek gerekir. Kedilerin tükettiği besinlerle ilgili ufak birkaç detay vermek gerekirse; koku ve tat yetenekleri hassas olan bu canlıların, içerisinde et bulunan yemlerde aminoasitleri tespit edebildiği ve yeme tepki koyabildiği ifade edilebilir. Buna ek olarak; çoğunlukla dondurulan besin maddelerinden uzak duran kediler, genç yaşlarda mama tercihinde seçicilik gösterirken ilerleyen yaşlarda bu seçicilikleri azalan bir ivme izler. Kedilerin yavrulama sonrasındaki emzirme döneminde ise seçicilik minimum seviyeye iner.

Kedilerde beslenme oldukça özen gösterilmesi gereken bir noktadır.

Kedinin vücudunda sentezlenebilen besin maddeleri esansiyel olarak nitelendirilirken, sentezlenemeyenler ise esansiyel olmayan olarak nitelendirilir. Evcil hayvanların tükettiği besin maddelerini işlevine göre üçe ayırmak mümkündür;

  • Enerji kaynağı olan besin maddeleri.
  • Yapı taşı olan besin maddeleri.
  • Özel görevleri bulunan ya da metabolik faaliyetlerde yer alan besin maddeleri.

Burada ifade edilen besin gruplarından oluşan yemlerin içerisinde bulunan su dışında kalan kısmı kuru madde olarak isimlendirilir. Kediler, pet taksi sektöründe sık karşılaştığımız köpekler başta olmak üzere diğer hayvanlardan farklı olarak beslenmelerini vücut ağırlıklarına göre su tüketmez, ihtiyaçlarını fizyolojik yapılarına göre ayarlarlar. Dolayısıyla kedilerin ihtiyaç duyduğu su ve besin miktarı bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi sürekli değişkenlik gösterir ve ‘ Yetişkin kediler günde kaç gram mama yemeli ?’ başta olmak üzere birçok sorunun yanıtı durumsal olarak değişkenlik arz eder.

Yapılan araştırma çalışmalarında dikkat çeken nokta; kedilerin tükettiği her birim kuru maddeye karşılık 2 ile 2.8 birim su tüketme ihtiyacının ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle mama yedikten sonra kedilerin temiz ve taze suya anında ulaşabilmeleri, metabolik faaliyetlerin devamı için büyük önem taşır.

Kedilerin tüketebildiği diğer besin grupları;

  • Fasulye, patates ve ıspanak tarzı sebzeler.
  • Patates, mısır, kabak, pancar ve kestane gibi besin grupları.
  • Çeşitli ekmek türleri.

olarak ifade edilebilir. Çoğunlukla et ağırlıklı besinleri tüketen kediler, buna kıyasla az miktarda da olsa bitkisel kökenleri besinleri tüketebilir. Fakat ilk paragraflarda da ifade edildiği gibi; beslenme türündeki denge kavramına dikkat etmek gerekir.