Kökenleri İngiltere’ye dayanan, genellikle 15-20 yıl kadar yaşayan ve 19. yy’da av için kullanılsa da zamanla bekçi köpeği olarak kullanılmaya başlanan Jack Russell Terrier köpek ırkı, hareketli bir dosta sahip olmak isteyen hayvanseverler için vazgeçilmez bir köpek ırkıdır.

Jack Russell Terrier Özellikleri

Bir önceki paragrafta da kısaca ifade edildiği gibi Jack Russell Terrier ırkı ile ilgili bilinmesi gereken ilk nokta; oldukça hareketli bir köpek ırkı olduğudur ve bu konuda oyun köpekleri olarak bilinen Golden köpek ırkını dahi geride bıraktığıdır. Tabii bu hareketli yapısı zaman zaman hayvanseverlere çeşitli dezavantaj doğrulabilir. Özellikle yeterli düzeyde egzersiz olanağı sağlanmadığı ya da yakından ilgilenilmediği takdirde yaşam ortamındaki nesnelere istemsiz olarak zarar verebilen Jack Russell Terrier ırkı, yavruluk dönemlerinde doğru ve etkin bir eğitim sürecine tabi tutulmalıdır. Bu eğitim süreci köpeğin yaşam ortamındaki davranışlarını sınırlayacak, sahibiyle arasındaki bağı kuvvetlendirecek ve sosyal yaşam içerisinde daha aktif rol almasına yardımcı olacaktır. Tam bu noktada Jack Russell Terrier köpek ırkı ve sosyallik kavramı arasındaki ilişkiden bahsedilmesi gerekir.

Av ve bekçi köpeği olarak kullanılan bu ırkın sosyal yaşam içerisinde sorunsuz bir şekilde yer alması ve yalnızca insanlar değil hemcinsleri ya da diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinebilmesi ağırlıklı olarak yavruluk döneminde aldığı sosyalleşme eğitime bağlıdır. Sosyalleşme eğitiminin yanı sıra sahip ile köpek arasındaki bağ ve sahibinin köpek ile ne denli yakından ilgilendiği de bu kapsamda etki sahibidir. Uzmanların bu noktadaki tavsiyesi yalnızca Jack Russell Terrier ırkı için değil, köpek ırklarının tümü için ilgi düzeyinin belirli bir noktada tutulması gerektiğinde birleşir.

Jack Russell Terrier köpek ırkının özelliklerinden bahsettikten sonra kısaca fiziksel özelliklerine de değinmek gerekir. Dişilerin ağırlığı 6–8 kg., erkeklerin ağırlığı ise 7–8 kg. aralığında değişen bu ırkta boylar da sırasıyla 23-36 cm. ve 25-38 cm. aralığında değişir. Pug köpek ırkından belirgin şekilde daha büyük olan ve orta büyüklükteki ırklar kategorisine dahil edilen Jack Russell Terrier, fiziksel özellikleri ile avını takip etmeye oldukça uygundur.

Köpeğinizi Pet Taksi ile Taşıyoruz !

Hareketli ve meraklı yapısı ile zaman zaman sizlere zor anlar yaşatabilen Jack Russell Terrier ırkı köpeğinizi profesyonel ekibimiz ve dostlarımızın ulaşım esnasında zorluk çekmemeleri adına tasarlanan araçlarımız ile taşıyor, yolculuk esnasında ortaya çıkması muhtemel tüm problemlere karşı öncesinde önlem alarak pet taksi sürecini sorunsuz bir şekilde yürütüyoruz.

Köpek eğitimi, ulaşımı, hastalıkları ve bakımı noktasında sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren uzman ekibimiz, dostumuzun ruh  halini, fiziksel ve psikolojik özelliklerini dikkate alarak onlarla en doğru ve iletişime uygun kanalı kullanarak iletişime geçiyor, böylelikle sorunsuz bir yolculuğun ilk temellerini atıyoruz.

PitaPet Nakil bünyesinde sunduğumuz temel hizmetlerden biri olan pet taksi hizmeti ile Jack Russell Terrier ırkı köpekler başta olmak üzere tüm evcil hayvanların ulaşımını garanti altına alıyor, ‘ Güven ile taşıyoruz !’ sloganımızın altını dolduruyoruz.