Dogo Argentino Köpek ve Özellikleri

1920 yılında Dr. Antonio Nores Martinez’in öncülük ettiği çalışmalar neticesinde 9 ayrı cinsin karması olarak ortaya çıkan Dogo Argentino köpek ırkı, Güney Amerika kökenli ilk avcı köpeği olma özelliği ile köpekseverlerin hafızasında yer eden bir ırktır. İlk kullanım alanı her ne kadar avcı köpeği olsa da fiziksel özellikleri ve davranış tarzı ile Dogo Arjentino köpekler günümüzde bekçi köpeği, polis ya da asker köpeği, arama-kurtarma köpeği, koruma köpeği olarak da kullanılmaktadır.

Argentino Dogo köpek ırkı özellikleriyle ilgili her şey PitaPet'de.

Dogo Arjentino Özellikleri

Bir önceki paragrafta da ifade edildiği gibi birçok zorlu görevde kullanılan Dogo Arjentino köpekleri ile ilgili değinilmesi gereken ilk nokta; yalnız kalmaya katlanamasalar da zaman zaman sosyal yaşam içerisinde istenmeyen olaylarda yer alabildikleridir. Tabii bu açıdan bakıldığında Dogo Argentino eğitimi noktasında ne denli hassas davranılması gerektiği de görülür. Gerek insanlar gerek hemcinsleri gerekse de sosyal yaşamda karşılaşılabilecek diğer nesneler ile sağlıklı bir ilişki kurması adına Dogo Argentinoların profesyonel bir ekip tarafından eğitilmesi gerekir.

Dogo Arjentino yavruluk döneminde eğitilmeye başladığı takdirde çocuklu aileler için uygun bir köpek ırkı halini alabilir. Tabii yapısı itibariyle Pug köpekleri gibi doğrudan çocuklara oyunda eşlik edebilecek bir ırk olmasa da, bahçeli evlerde, sahibiyle birlikte oyunlara eşlik etmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Nitekim ırkın yapısal özelliklerine bakıldığında egzersizin en önemli noktayı teşkil ettiğini söylemek mümkündür. Apartman dairelerinde ya da kapalı alanlarda uzun süre esir edilmemesi gereken bu ırk, kaslarını açabileceği ve enerjisini atabileceği alanları düzenli olarak ziyaret etmeli, mümkünse bahçe gibi doğrudan sosyal çevre ile etkileşim içerisinde olabileceği alanlarda bakılmalıdır.

Argentino Dogo fiziksel özellikleri ile dikkat çeken bir ırktır.

Güçlü çenesi, sert bakışları, atletik vücudu, dik duruşu ve yürüyüşü ile etkileyici bir köpek ırkı olan Arjentino Dogoların ömrü, beslenme ve bakım konusunda hassas davranıldığı takdirde 15 yıla kadar uzayabilir. Ortalama ömürleri 10 – 15 yıl arasında değişen bu ırkın birçok farklı alanda kullanılmasının en önemli nedeni; sadakati, zekası ve reflekslerinin diğer köpek ırklarına kıyasla çok daha kuvvetli olmasıdır. Her ne kadar ürkütücü bir köpek ırkıymış gibi gözükse de Argentino Dogo özellikleri itibariyle bakıldığında neşeli ve doğru koşullarda çabuk uyum sağlayabilen bir ırktır. Dolayısıyla köpek bakımı ve beslenmesinde olduğu gibi köpek ırklarının özellikleri ile ilgili de toplum içerisinde birçok kirli bilginin var olduğunu kabul etmek ve tercih yaparken bu durumu göz önünde bulundurarak bir uzmandan destek almakta fayda vardır.

Dogo Argentino köpek ırkıyla ilgili merak ettiğinzi her şey PitaPet'de sizlerle.

Dogo Argentino köpek ırkının genel özelliklerinden bahsettikten sonra kısaca fiziksel özelliklerine de değinmekte fayda vardır. Öncelikli olarak Dogo’ların büyük köpek ırkları sınıfına dahil edildiği ifade edilmelidir. Yetişkin bir Argentino Dogo’nun boyu 60 ile 68 cm. arasında değişkenlik gösterirken, kilosu 40 ile 50 kg. arasında değişir. Tüylerinin kısa olması dolayısıyla bakımı diğer ırklara kıyasla daha kolay olan Argentino Dogo’ların tüy uzunluğu 1.5 – 2 cm.’dir. Doğru beslenen ve bakmı noktasında dikkatli davranılan Dogo’lar yetişkinlik döneminde oldukça etkileyici bir fiziki görünüme sahip olacaktır. Bakım noktasında dikkat edilmesi gereken tek nokta; tırnak uzunluğudur. Dogo’ların tırnakları çabuk uzaması ve bükülmesi dolayısıyla zama zaman dostumuza rahatsızlık verebilir. Dolayısıyla tırnak bakımının aksatılmaması gerekir. Köpeğin 2 haftalık periyotlarla yıkanması ve her hafta tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Pet Nakil Hizmeti ile Dostlarımızı Güvenle Taşıyoruz

PitaPet Nakil bünyesinde sunduğumuz temel hizmet alanlarından biri olan pet nakil hizmeti ile yalnızca Argentino Dogo ırkı dostlarımızı değil, yaşamımızı renklendiren tüm evcil dostlarımızı profesyonel ekibimiz ve güvenilir araçlarımız ile taşıyor, sektörde uzun süredir yer almanın getirdiği tecrübeyi sürekli gelişim felsefesi ile birleştirerek dostlarımıza konforlu bir yolculuğu garanti ediyoruz.

Pet transfer hizmetine Argentino Dogo özelinde bakıldığında; enerjisi oldukça yüksek olan ve zaman zaman sosyal unsurlarla anlaşamayan bu ırkın şehirlerarası yolculuğunun ne denli zor olduğunu tahmin etmek mümkündür. Dostlarımızın güven ve konforla taşınması adına özel bölümlerle tasarlanan aracımız ve köpek ırkları konusunda uzman ekibimiz ile Argentino Dogo dostlarımızı yolculuk esnasında rahatlatıyor ve mola süreçlerinde enerjilerini atmalarına yardımcı oluyoruz.

0 545 711 81 51

Dogo Argentino Köpekleri Kaç Yıl Yaşayabilir ?2019-07-17T14:17:11+00:00

Bilindiği üzere köpeklerin yaşam süresi beslenme, bakım ve ırka bağlı olarak büyük değişkenlikler gösterebilir. Dogo Argentino noktasında bakıldığında ise doğru beslenen ve bakılan köpeklerin 15 yıl hatta daha uzun yaşadığı görülmekle birlikte ortalama olarak 10 ile 15 yıllık bir yaşam süresinden söz etmek mümkündür.

Dogo Argentino Hangi Özellikleriyle Dikkat Çeker ?2019-07-17T14:15:35+00:00

Dogo Argentino ırkının şüphesiz en dikkat çekici noktası kas yapısı itibariyle onu ilgi odağı yapan fiziksel özellikleridir. Bunun yanında; oldukça zeki, sadık ve kuvvetli reflekslere sahip olması ile de dikkat çeken bir köpek ırkıdır.

Dogo Argentino Köpek Irkı Çocuklu Aileler İçin Uygun Mudur ?2019-07-17T14:13:49+00:00

Yavruluk dönemlerinde profesyoneller tarafından disiplinli ve sistematik bir eğitime maruz bırakılan Dogo Argentino köpekleri çocuklu aileler için uygun hale gelebilir.

By |2019-08-01T13:52:30+00:00Haziran 4th, 2019|Köpek Irkları ve Özellikleri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin